O nama
Naša škola dobila je ime po poznatom hrvatskom pjesniku Josipu Pupačiću rođenom u malom mjestu Slimenu u zaleđu Omiša. Najpoznatija pjesnikova pjesma "More" tako je postala dio vizualnog indentiteta naše škole jer se školska zgrada nalazi u centru Omiša udaljena stotinjak metara od mora s jedne strane, i ušća rijeke Cetine s druge strane poluotoka Punta. Pogled prema moru kao da svakog dana bar u mislima izmami rečenicu - Dobro jutro more! S druge strane pogled se diže na kamen i visoke litice s tvrđavom Forticom i kulom Mirabelom. A da posebnost ne bi bila samo na pjesničkoj razini govori i činjenica da smo po broju učenika jedna od većih škola u Hrvatskoj, a najveća u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Nastava u našoj školi održava se na tri lokacije: centralna zgrada, zgrada "Punta Sole" (mala škola) i područna škola u mjestu Kučiće.
Škola
postiže brojna priznanja i uspjehe na županijskoj i državnoj razini kroz "GLOBE" program. Njeguje kulturnu
baštinu i tradiciju kroz školsku zadrugu "Rašeljka". Kulturna i društvena
kvaliteta škole posebno dolazi do izražaja kroz Tjedan Josipa Pupačića i
Međunarodni likovno literarni natječaj " Josip Pupačić i ja", dječji
Pričigin, Dječji glazbeni festival, Večer duhovne poezije, Večer ljubavne
poezije. Dječje klapsko pjevanje je uvršteno u katalog smotri i natjecanja
AZOO, a tradicija klapskog pjevanja u Omišu uvrštena je i na popisu
nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a. Kroz razne
projekte i aktivnosti želi se učenicima približiti STEM obrazovanje i razvoj
prirodoslovnih kompetencija. Organiziramo i sudjelujemo u projektima:
Festival matematike, Svjetski dan matematike, Europenmoneyquiz,
International DOT DAY, Dan sigurnijeg interneta, Tjedan mozga, Festival
znanosti, Tjedan znanosti, Znanstveni piknik, Atom liga, Djevojčice u STEMU,
Edukativni školski vrt i dr.
Od šk.god. 2020/21. kao rezultat Erasmus + projekta "Let's Go Out - Time To Move" pokrenute su i nove izvannastavne aktivnosti:
"Eko detektivi" i "Mali ribolovci".
Erasmus+ projekti
OŠ Josip Pupačić ima dugogodišnje iskustvo u provođenju Erasmus + projekata. Prvi projekt pokrenule su vjeroučiteljica Sanja Pešić i učiteljica engleskog jezika Jagoda Čudić Zrnić koji je postao primjerom dobre prakse u diseminacijskim aktivnostima i širenju rezultata projekta. Projekt "My homeland, my people, my tradition" (Erasmus+ KA1 - mobilnost mladih) okupio je ukupno 70 sudionika iz četiriju europskih zemalja: Velike Britanije, Latvije, Španjolske, Poljske i domaćina Hrvatske. Više o projektu možete pogledati OVDJE.
Škola je uspješno završila i KA2 projekt TRACE sa suradnicima iz Hrvatske, Grčke, Latvije i Španjolske.
U tijeku je provedba partnerskih projekata Cultural Similarities and Differences Between European Countries i Past, present and future - It's all in the sky. Voditelji projekta su Ivica Štrbac, učitelj geografije; Marin Juraga, učitelj engleskog jezika i Tomislav Sorić, učitelj matematike i fizike.
Učiteljica engleskog jezika Jagoda Čudić Zrnić i koordinatorica projekta Sanja Pešić
Sudionici mobilnosti
Na stručno usavršavanje u inozemstvo u sklopu Erasmus+ KA1 projekta "Let's Go Out - Time To Move" odlazi šest djelatnika škole: ravnateljica Davorka Deur, učiteljica razredne nastave Marina Fistanić, učiteljica prirode i biologije Ivana Zemunik, učiteljica razredne nastave Simona Jurjević, učiteljica engleskog jezika Jagoda Čudić Zrnić i koordinatorica projekta Sanja Pešić. Stručna usavršavanja održat će se u Španjolskoj, Finskoj i Portugalu.